امروز جمعه 4 خرداد 1403

دسته های محصولات

تبلیغات

آیرن مکس

قیمت الکترود

نماینده ی رسمی توسن

نماینده رسمی nova

نمايندگی پخش ابزار NEC

 

 

 نمایندگی ابزار های برقی aeg

نمایندگی tanos

نماینده active

ايران پتك IRAN POTK

 دستگاه حکاکی روی فلزات,دستگاه حکاکی و چاپ,دستگاه حکاکی لیزر

متر assist

آروا ARVA

دانسته هایی در مورد استنلس استیل

7 / 10
از 148 کاربر

استیل چیست؟

آلیاژی که پایه آن از آهن است و کمتر از 2% کربن دارد استیل یا فولاد نامیده میشود. بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری مشخص می شود. افزایش مقدار کربن سبب افزایش سختی و مقاومت می شود اما مقدار شکل پذیری آن کاسته می شود.

موارد استفاده درصد کربنی نوع فولاد ساده کربنی
میخ.پرچ.لوله های درزدار کمتر از 0.15 نرم
تیرآهن.میل گرد.چرخ دنده 0.15 تا 0.3 کم کربن
شفت.میل لنگ.فنر 0.3 تا 0.6 با کربن متوسط
اره.آچار.مته.پیچ گوشتی 0.6 به بالا پر کربن


فولادهای ساده کربنی و آلیاژی چیست؟

فولادها به دو دسته ساده کربنی و آلیاژی دسته بندی می شوند.در فولادهای ساده کربنی به جز کربن و بعضی عناصر معمول(مثل سیلیسیم و منگنز و گوگرد و فسفر)عنصر دیگری وجود ندارد.دسته بندی فولادهای ساده کربنی به شکل جدول فوق است.
با افزودن برخی عناصر به آهن آلیاژهایی تولید می شود که خواص بسیار عالی دارند.به عنوان مثال با افزودن کروم به آهن استیل ضد زنگ یا استینلس استیل به دست می آید که در برابر خوردگی های مختلف مقاومت بالایی دارد.

چه چیز باعث می شود استینلس استیل ضد زنگ باشد؟

استیل وقتی ضد زنگ است که حداقل10.5% کروم داشته باشد.کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم تشکیل می دهد که لایه ایروی استینلس استیل تشکیل می دهد.این لایه دیده نمی شود ولی باعث می شود ارتباط بین هوا و فلز از بین رفته و استیل سالم بماند.مقدار بیشتر کروم و نیز برخی دیگر از عناصر موجود در آلیاژ شبیه نیکل و مولیبدن این لایه را تقویت کرده و خاصیت ضد زنگ بودن استینلس استیل را افزایش می دهد.

فرق استیل 304 با 316 چیست؟

استیل 304 حاوی 18% کروم و 8% نیکل است در صورتی که استیل 316 دارای 16% کروم 10% نیکل و 2% مولیبدن است.مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی در برابر کلراید(مثل آب دریا)ه آن اضافه می شود.

آیا استینلس استیل ها جذب آهنربا می شوند؟

استینلس استیل های سری 300 که دارای نیکل هستند جذب آهنربا نمی شوند در صورتی که سری 400 که دارای نیکل نبودهوفقط کروم دارند جذب آهنربا می شوند.
حرف بعد از نام استینلس استیل (مثل316)نشانه چیست؟
حرف مخفف کلمه بوده بیانگر آن است که مقدار کربن آلیاژ به کمتر از0.03% کاهش پیدا کرده است.این مقدار کم کربن باعث می شود بعد از عملیات جوشکاری همچنان لایه اکسیدمحافظتی روی سطح حضور داشته باشد. 

آیا استینلس استیل قابل بازیافت است؟ 

استینلس استیل 100% قابل بازیافت است.استیل ضایعاتی ذوب شده و دوباره قالب گیری می شود.بین 65 تا 80 درصد از تولیداستینلس استیل به روش بازیافت ضایعات صورت می گیرد.
آیا استینلس استیل می تواند در دماهای بسیار بالا یا پایین کار کند؟
بله استینلس استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بسیار بالا(تا 1000 درجه سانتی گراد) و بسیار پایین(تا 200- درجه سانتی گراد)دارد.
نام گذاری های استیل ها(304 و 316 و....) توسط چه کسی صورت گرفته است؟
انجمن آهن و فولاد آمریکا برای اولین بار اقدام به دسته بندی و نام گذاری استینلس استیل ها نمود و مشخصات فیزیکی و شیمیایی و نیز دستورالعمل تولید آنها را عرضه نمود.

ck45 چه نوع فولادی است؟

یک نوع فولاد ساده با کربن متوسط(در حدود 0.45%)که به خاطر قیمت پایین بعضا برای ساخت محور پمپ مورد استفاده قرار می گیرد.به علت کم بودن مقدار کروم در مقابل زنگ زدگی و خوردگی مقاوم نیست.

فولاد داپلکس چیست؟

این نوع فولاد بین 19 تا 28 درصد کروم و تا5% مولیبدن داشته و دارای مقاومت بسار بالایی در برابر خوردگی می باشد و به این لحاظ بهترین گزینه برای ساخت قطعات در معرض خوردگی ناشی از آب دریا می باشد.

 بنا بر این، فولاد زنگ نزن آلیاژی از فولاد است كه از 10.5 درصد یا بیشتر كروم و بیش از 50 درصد آهن تشكیل شده باشد . كروم موجود در استیل باعث به وجود آمدن یك سطح سخت و یكپارچه در برابر زنگ زدگی می شود .قابلیت ضد زنگ بودن با اضافه كردن درصد بیشتر كروم و همچنین آلیاژهای دیگر نظیر نیکل بهبود می یابد .مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی معمولا با اضافه کردن 13% کروم بدست می آید و برای استفاده در شرایط محیطی سخت از 26 % کروم استفاده می گردد.
کروم موجود در استیل در اثر تماس با هوا لایه ای غیر فعال از اکسید کروم Cr2 O3 تشکیل می دهد.این لایه بسیار نازکتر از آن است که با چشم دیده شود، به همین خاطر سطح استیل براق و درخشان باقی می ماند. این لایه در مقابل رطوبت و هوا نفوذ ناپذیر است و فلز زیرین را کاملا محافظت می کند، ضمنا در هنگام خراشیده شدن به سرعت بازسازی می شود.
مقاومت در برابر زنگ زدگی ، لکه ، و خوردگی ، شرایط نگهداری ساده ، قیمت ارزان و درخشش و جلای مناسب ، استیل را به فلزی ایده آل در صنایع مختلف تبدیل کرده است.
آلیاژ استیل تنوع بسیار زیادی در حدود 150 درجه مختلف دارد که 15 تای آن کاربرد بیشتری در صنایع مختلف دارد.
استیل همچنین در جواهر سازی و ساعت سازی کاربرد زیادی دارد که استیل 316L معمول ترین درجه استیل برای این کار است.این نوع از استیل اکسیده نمی شود و تغییر رنگ پیدا نمی کند.البته همه سازندگان از این نوع استیل استفاده نمی کنند، برای مثال رولکس از نوع 904L در ساخت ساعتهای خود استفاده می کند.

 

الکترودهای استـنلس استیل به تفکیک استاندارد: 

1-جوش 5010 :

معادل استاندارد:

AWS :  E 316 - 16

 BS  2926  :   19.12.3 R

نوع جریان:

 AC ( min OCV  70 )  or  DC

 ویژگی های عمده  : 

 -پوشش روتیلی           

 -مناسب برای جوشکاری فولادهای ضد زنگ 8 - 18 مولیبدن دار            

 -مقاوم به خوردگی در مقابل اسد سولفوریک ، اسید فسفریک و اسید استیک

خواص وکاربرد      

  الکــترودیست آستـنیتی با پوشش روتیلی ؛ دارای 19 درصد کرم ، 12 درصد نیکل و 3 درصد مولیبدن که برای جوشکاری که برای جوشکاری فولادهای ضد زنگ مناسب می باشد . با این الکــترود در همه وضعیت ها می توان جوشـکاری کرد ولی مناسب ترین آن جوشکاری در وضعیت تخت و بصورت لب به لب وگوشه ای است . در این وضعیت جوش دارای سطح صاف  بوده و سرباره آن براحتی جدا می گردد. با این الکترود می توان فلزات غیر مشابه نظیر فولاد کم کربن و فولاد ضد زنگ را به یکدیگر جوش داد.

 

محدوده مجاز جریان       

 

 قطرالکترود

 mm

2.5 3.25 4
AMP.جریان 75 - 100 95 -125 135 - 180

 ملاحظات:

  1- این الکترود بایستی قبل ازاستفاده در دمای حدود 300 - 250 درجه سانتیگراد به مدت  1 ساعت پیشگرم شود.             
2- تا حد ممکن طول قوس را در هنگام جوشکاری کوتاه نگه دارید.

 

2-جوش 5011:

معادل استاندارد:

 AWS : E 374 - 16

 BS  2926  :   19.9.Nb. R

 نوع جریان

 AC ( min OCV  65 )  or  DC+ 

 ویژگی های عمده : 

 -پوشش روتیلی            

   -مناسب برای جوشکاری فولادهای ضد زنگ SUS 374 ,  321           

 -ساختار جوش آستـنیتی            

 -بعلت وجود نایوبیم در جوش ، جوش حاصله مقاوم به خوردگی بین دانه ای است .           

 چون فلز جوش دارای استحکام زیاد در دماهای بالا است این الکترود مناسب برای جوشکاری دیگهای بخار وتوربینهای گازی است.

 خواص وکاربرد  :

 الکــترودی آستـنیتی است که توسط نایوبـیم پایـدار شده وجـوش حاصله دارای 19 درصد کرم و 9 درصد نیکل می باشد و برای جوشکاری همه فولادهای ضد زنگ 8 - 18 معمولی تـثبیت شده توسط نایوبیم یا تـیتانیوم در همه وضعیتها به کار می رود . پوشش روتیلی این الکترود طوری طراحی شده است که جوش حاصله ازکیفیت بالایی برخوردار بوده ودر تمام وضعیتها دارای قوسی ثابت و پاشش کم می باشد و سرباره آن براحتی جدا می شود

 محدوده مجاز جریان       

 قطرالکترود mm 2.5 3.25 4
AMP. جریان 50 - 60 70 - 80 90 - 100

 ملاحظات:

1- این الکترود بایستی قبل ازاستفاده در دمای حدود 300 - 250 درجه سانتیگراد به مدت  1 ساعت پیشگرم شود.             
2- سطح مورد نظر برای جوشکاری بایستی از تمام آلودگی ها نظیر زنگ ، رطوبت ، روغن و رنگ تمیز گردد و تا حد ممکن طول قوس را در هنگام جوشکاری کوتاه نگهدارید

 3-جوش 5012:

معادل استاندارد:

 AWS :  E 312 - 16

 BS  2926  :   29.9.BR

نوع جریان:

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :